Μέ σκοπό τόν πληρέστερο καταρτισμό τοῦ Ἱεροῦ Κλήρου στήν ἄσκηση τοῦ ποιμαντικοῦ του ἔργου ἡ καθ΄ ἡμᾶς Ἱερά Μητρόπολις τήν Δευτέρα 8η Μαΐου 2017, ἑορτή τοῦ Ἁγίου Ἀποστόλου καί Εὐαγγελιστοῦ Ἰωάννου, προστάτου τοῦ Ἱερατικοῦ Συνδέσμου Ξάνθης «Ὁ Ποιμήν ὁ Καλός», πραγματοποίησε  τό 23ο Γενικό Ἱερατικό Συνέδριό της.

Το πρωί της Δευτέρας 8ης  Μαΐου τελέστηκε ο ‘Ορθρος και η Θεία Λειτουργία στόν Ἱερό Καθεδρικό Ναό τῆς Τοῦ Θεοῦ Σοφίας, ἱερουργοῦντος τοῦ Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ.κ. Παντελεήμονος καί Μνημόσυνο  ὑπέρ ἀναπαύσεως τῶν κεκοιμημένων Κληρικῶν . Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας άρχισαν οἱ ἐργασίες τοῦ Συνεδρίου, στήν αἴθουσα τοῦ Ιερού Καθεδρικοῦ Ναοῦ Της Του Θεού Σοφίας.

Κύριος ὁμιλητής τοῦ Συνεδρίου ήταν  ὁ Ἱεροκήρυκας τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Ἐλασσῶνος Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Βησσαρίων Καραλάσκος, ὁ ὁποῖος ανέπτυξε  τό θέμα: «πως μς πεκάλυψε Χριστός…Ζητήματα ωάννειας ερατικς ατοσυνειδησίας».