Με ιδιαίτερη κατάνυξη υπόδεχτηκε η Ιερά Μητρόπολη της Ξάνθης και  ο λαός της Πόλεως ,  την Τιμία κάρα του Αγίου Ραφαήλ εις τον Ιερό Καθεδρικό Ναό της του Θεού Σοφίας , την Πέμπτη 5η Ιουνίου 2014 στις 7:00 το απόγευμα. Την Αγία Κάρα  παρέλαβε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης κ Παντελεήμων από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μαρωνείας κ Κομοτηνής κ. Παντελεήμονα  συνοδευόμενο από τον Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη Ιάκωβο Πιτσίλκα εκπρόσωπο του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μυτιλήνης.

Ακολούθησε η Ακολουθία του Εσπερινού στον οποίο χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κ . Παντελεήμων και στην συνέχεια εψάλλει  η Παράκλησις των Αγίων Ραφαήλ Νικολάου και Ειρήνης και στην συνέχεια τελέστηκε Βραδυνή Θεία Λειτουργία. Η Αγία Κάρα θα παραμείνει εις τον Ιερό Καθεδρικό Ναό μέχρι και την Κυριακή 8η Ιουνίου το απόγευμα.