Με πνευματική κατάνυξη και λαμπρότητα εορτάσθηκε η Εορτή των Θεοφανείων στην Ιερά Μητρόπολη Ξάνθης .

Την Παρασκευή 6η Ιανουαρίου 2017 κυριώνυμο ημέρα της Εορτής των Φώτων , εψάλλει εις τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Τιμίου Προδρόμου Ξάνθης ,  Ὁ Ὄρθρος και  ἡ Θεία Λειτουργία τοῦ Ἱεροῦ Χρυσοστόμου ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ξάνθης και Περιθεωρίου κ. Παντελεήμονος .
Στις 10:30 τελέστηκε η Ακολουθία του Μεγάλου Αγιασμού , παρουσία των Πολιτικών και Στρατιωτικών Αρχόντων του Νομού Ξάνθης .

Στις 11:00 έγινε η Ἐκκίνηση τῆς λιτανείας τοῦ Τιμίου Σταυροῦ πρός τόν ποταμό Κόσυνθο και στις 11:30 η Κατάδυσις τοῦ Τιμίου Σταυροῦ.

Στις 13:00 έγινε η Κατάδυσις τοῦ Τιμίου Σταυροῦ στό Λιμάνι τοῦ Πόρτο Λάγος παρουσία τῶν τοπικῶν Ἀρχῶν καί τοῦ Λαοῦ.

ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΕΙΣ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΟΡΤΟ – ΛΑΓΟΥΣ