Με λαμπρότητα εορτάσθηκε η Δεσποτική Εορτή της Υπαπαντής του Χριστού στην Ιερά Μητρόπολη Ξάνθης.Επίκεντρο του εορτασμού υπήρξε ο ομώνυμος Ιερός Ναός της Κωμοπόλεως Γενησέας .

Την παραμονή της εορτής Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 18:00 , εψάλλει ο Μέγας Εσπερινός χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ξάνθης κ. Παντελεήμονος πλαισιουμένου απο πλειάδα Κληρικών της Μητροπόλεως. Την κυριώνυμη ημέρα, Παρασκευή 2α Φεβρουαρίου 2018 τελέσθηκε η Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Παντελεήμονος .

Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ακολούθησε η καθιερωμένη Λιτάνευσις της Ιεράς Εικόνος της Υπαπαντής στους δρόμους της Γενησέας , πρός αγιασμό των Πιστών της Κωμοπόλεως της Γενησέας, παρουσία των Αρχόντων του Τόπου και πλήθους λαού.