Στις τάξεις των Μοναχών και της Μοναστικής αδελφότητας της Ιεράς Μονής Παναγίας Αρχαγγελιωτίσσης Ξάνθης, εντάχθηκε νέος Μοναχός o π. Μιχαήλ (κατά κόσμον Κωνσταντίνος) Κυριακίδης, η ρασοφορία του οποίου πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 12η Νοεμβρίου 2015.

Tην Παρασκευή 13η Νοεμβρίου 2015 , στον Ιερό Ενοριακό Ναό του Αγίου Ελευθερίου Ξάνθης, ὁ Σεβασμιώτατος   Μητροπολίτης μας κ. Παντελεήμων  χειροτόνησε σέ Διάκονο τόν νεοκαρέντα μοναχό π.Μιχαήλ. Ὁ νέος Διάκονος είναι  πνευματικό τέκνο του π. Στεφάνου Τρασανίδη και πνευματικός καρπός της ενορίας Αγίου Ελευθερίου Ξάνθης. Υπηρέτησε σ” αυτόν  με ζήλο και αφοσίωση για αρκετά χρόνια.  Ἡ χειροτονία του νέου Διακόνου πραγματοποιήθηκε εν μέσω πολυπληθούς εκκλησιάσματος. Ὁ ναός ήταν κατάμεστος κυρίως από φίλους και πνευματικούς αδελφούς του χειροτονουμένου, οι οποίοι τον συνόδευσαν με θερμές ευχές .